Trwają targi w Londynie

Otwarcie polskiego stoiska na targach książki w Londynie oraz spotkanie z brytyjską wiceminister sportu, turystyki i dziedzictwa Tracey Crouch – to główne punkty wizyty wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdaleny Gawin w stolicy Wielkiej Brytanii w dniach 14-16 marca 2017 r. Polska była w tym roku gościem honorowym najważniejszych wiosennych targów książki na świecie London Book Fair (LBF).

Tak się składa, że w tym samym czasie, kiedy zapadła decyzja o przyznaniu naszemu krajowi tytułu gościa honorowego, polski parlament ogłosił patronem roku 2017 Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Syna XIX-wiecznego polskiego powstańca, który stał się klasykiem literatury angielskiej. Do tego twórcy, jak do nikogo innego, pasuje określenie: najbardziej brytyjski z polskich pisarzy i najbardziej polski z brytyjskich. Można uznać za zbieg okoliczności, że te dwa wydarzenia – rok Conrada i polska prezentacja w Londynie – rozgrywają się równocześnie, ale chodzi chyba o coś więcej. A mianowicie, o sięgające korzeniami daleko w przeszłość, silne związki między naszymi krajami, Polską i Wielką Brytanią. Ich symbolem jest nazwisko Conrada, a potwierdzeniem są setki tysięcy Polaków, którzy po otwarciu granic zamieszkali na Wyspach. – mówiła wiceminister Gawin.

W Londynie Polskę reprezentowało 12 autorów wybranych przez Instytut Książki, m.in. prozaicy Olga Tokarczuk i Jacek Dehnel, autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski, eseiści Dariusz Karłowicz i prof. Andrzej Nowak, małżeństwo tworzące książki dla dzieci Aleksandra i Daniel Mizielińscy, a także reportażyści Ewa Winnicka i Artur Domosławski. W tegorocznych targach wzięło również udział ponad 50 wystawców z Polski – dwa razy więcej niż w latach ubiegłych.
Wiceminister Gawin podkreśliła w rozmowie z PAP, że promocja polskich książek jest niezmiernie ważna ze względu na skalę migracji i rozproszenia Polaków na całym świecie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.