Ile przetrwa książka w bagnie?

Ile lat może spędzić pod ziemią książka, żeby dalej się dało ją czytać? Jak się okazuje – całkiem sporo. W Irlandii w bagnie znaleziono książkę, której powstanie datuje się na 800. rok!

W czasie wykopalisk na jednym z torfowisk pracujący tam robotnik przeżył prawdziwy szok. Jak się okazało – na jednej z wykopanych warstw ziemi znalazł książkę. Grupa archeologów, która przyjechała na miejsce odnalazła rozczłonkowany wolumin i złożyli ją w całość.

Po przeprowadzeniu szeregu badań i ekpertyz okazało się, że jest to egzemplarz Psałterza Irlandzkiego. Pisanego tradycyjnie – ręcznie, na papirusie, oprawionego w skórę, która jest najcenniejsza. Eksperci spędzili 4 lata, by doprowadzić ją do dzisiejszego stanu, lecz mówią jednogłośnie „to cud, że książka przetrwała w tak trudnych warunkach. To nie miało prawa się zdarzyć”.

Dziś Psałterz jest wystawiany na okres ok. 3 miesięcy rocznie w Muzeum Narodowym Irlandii. Okres jest tak krótki ze względu na światło, które bardzo negatywnie wpływa na książkę, a jest to jeden z najważniejszych zabytków ruchomych Zielonej Wyspy.

Na Youtube możecie obejrzeć relację z odkopywania książki 😉

M.S., źródło: aleteia.org

0


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.