Czytanie w dobie elektroniki

Coraz więcej osób sięga po czytniki e-booków, a mniej po klasyczne papierowe książki. Przypuszczalnie dzieje się tak ze względu na wygodę, ponieważ na pewno łatwiej spakować telefon z e-bookiem/audiobookiem, aniżeli książkę.

Postanowiłam zadać parę pytań losowo wybranym osobom, a odpowiedzi, które dostałam – no cóż – odrobinę mnie przeraziły, ponieważ jestem typem osoby, która woli papierowe książki.

Nie będę się zbyt zagłębiać w całą procedurę, ale podstawowe pytanie i pierwsze, które zadałam to: Czy czyta Pan/i książki?
Większość osób odpowiedziała przecząco co trochę zbiło mnie z tropu, ale kontynuowałam swoją wędrówkę. Spotkałam się z paroma osobami, które ku mojej uciesze odparła, że czyta.

Niemniej jednak, gdy zadałam kolejne pytanie moja mina zrzedła. Po zapytaniu W jakiej formie czyta Pan/i książki? Dwie na pięć osób odparło, że czyta książki w papierowej wersji, a reszta korzysta z czytników. Moja dusza została troszkę zraniona, ale zawsze lepsze to niż nic. Po zapytaniu dlaczego wolą Państwo czytniki od klasycznych książek, większość potwierdziła moją tezę odnośnie tego, że tak jest po prostu wygodniej.

Reasumując: większość spotkanych przeze mnie ludzi albo w ogóle nie czyta albo woli bardziej czytniki, które są wygodne i poręczne, od papierowej formy, którą często ciężko ze sobą gdzieś zabrać albo spakować do wypchanej po brzegi torby.

Na podstawie tego wnioskuję, że ludzie w naszych czasach przedkładają wygodę nad klasycyzm, a nawet odrzuca jakiekolwiek formy czytelnictwa, ograniczając się do gazet i informacji o programie w telewizji.
Sara Kałecka, www.niesamowity-swiat-ksiazek.blogspot.com

 

3


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.